Vegan Vejetaryen Testleri

Vegan - Vejetaryen Testleri

Giderek artan sayıda tüketici, sağlık, hayvan ve çevre ile ilgili endişeler nedeniyle vejetaryen veya vegan bir yaşam tarzı benimsiyor. Vegan hareketinin küresel yükselişiyle birlikte, etsiz gıda talebi de katlanarak artıyor. Her yıl giderek artan sayıda vegan ve vejetaryen tüketici için en önemli sorun ise ürünlerin ve üreticinin güvenilirliği oluyor.

Vegan Vejetaryen Ürün Laboratuvar Testleri

Örneğin; bir vegan sosisinin tamamen et ve hayvansal kaynaklı ürünler olmadan işlendiğinden nasıl emin olunur? Bu gibi soruların yanıtları alabilmek için mutlaka ürüne tarafsız, bağımsız ve akredite bir laboratuvarda vegan - vejetaryen testleri uygulanmalıdır.

Vegan - Vejetaryen Testi Nasıl Uygulanır?

Vejetaryen ve Vegan Test tekliflerine olan talebin artmasıyla birlikte, bu iddiaları doğrulayabilmek mecburi hale gelmiştir. Vegan vejetaryen testleri ile ürünleri doğrulama, herhangi bir hayvansal ürün veya yan ürün kullanılıp kullanılmadığını belirlemek için malzemelerin üretiminde kullanılan kimyasalların laboratuvar ortamında test edilmesi ile mümkün olur. Vegan Doğrulama, markaların ve perakendecilerin, malzemelerin üretimini, kimyasal yönetimini, risk değerlendirmesini ve malzemelerin vegan sertifikasyonunu elde etmek için testlerini kapsayan aşamalı bir yaklaşım kullanarak malzemeleri doğru şekilde belirlemelerine yardımcı olur.

V-Mark çözüm ortağı olan tarafsız, bağımsız ve uluslararası akreditasyonlara sahip EUROLAB Laboratuvarları ile birlikte, DNA'ya dayalı ve vegan ve / veya vejetaryen ürünlerde et kontaminasyonunun tespiti için ideal olarak uygun olan, spesifik olmayan bir et tespit testi sunabilir.

Geleneksel olarak analizleri etkisiz kılan bileşenler, hem süt hem de peynir varlığında bile % 0,005 seviyesinin üzerinde kolaylıkla tespit edilir. Üreticilerin ve perakendecilerin bu ürünlerdeki bu tür tesadüfi veya hileli kontaminasyonu tespit etmek için gereken özeni, dini inançları belirli türlerin tüketimini gerçekten vejetaryen veya vegan kökenli yiyecekler satın aldıklarına dair dini inançları olan veganları, vejeteryanları ve etnik grupları güvence altına almaya hizmet eder.

Vegan Vejetaryen Ürün Laboratuvar Testleri

Spesifik olmayan et DNA tespiti Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR) kullanır. Analiz negatifse, DNA mevcut değildir (LOD % 0,005) - eğer pozitifse, mevcut et (ler) i tanımlamak için türleşmeye bakmayı düşünebilirsiniz. Analiz, kas dokusunun evrensel bir bileşeni olan bir gende bulunan spesifik DNA'yı tespit eder - dolayısıyla evrensel olarak uygulanabilir ve insan ve balık dahil tüm hayvan DNA'sını tespit eder, yani türe özgü değildir. Doğrulama vegan ürünler için ise, ilgili sütün (laktoz, kazein veya beta-laktoglobulin) ve yumurtanın da mevcut olmadığını göstermek için ek testler - tüm analizler yerinde yapılır.

Vegan Vejetaryan Testlerinin Faydaları Nelerdir?

  • Üreticiler için, tüketici tarafından yüksek güven kazanarak pazarda avantaj elde etmek
  • Ürünlerin / malzemelerin üretiminde kullanılan herhangi bir kimyanın hayvansal kaynaklı olmadığına dair güvence
  • DNA testi ile desteklenen bağımsız üçüncü taraf doğrulama ve sertifika süreci
  • Deri, tüy ve kürk gibi hayvansal kaynaklı materyallerin yokluğunun ötesine geçen vegan malzemeler için kimyasal yönetim sistemlerinin geliştirilmesi
  • Üreticilere, markalara ve perakendecilere, ürünleri "hayvansız" ve "vegan dostu" olarak onaylayabilme avantajı
  • Üreticiler, markalar ve perakendeciler için eğitim ve farkındalık