Vegan Ne Demektir?

Vegan Ne Demektir?

Vegan terimi, 1940'lı yıllarda İngiltere'deki Leicester Vejetaryen Derneği'nden ayrılarak Vegan Birliği'ni oluşturan küçük bir vejeteryan grubu tarafından ilk kez kullanılmıştır.

Vegan Ne Demektir?

Kendilerine Vegan Society (Vegan Birliği yada Vegan Topluluğu) adını veren bu topluluk, Vejetaryenler gibi etten kaçınmanın yanı sıra süt, yumurta veya diğer hayvansal ürünleri tüketmemeyi seçtiler.

"Vegan" kelimesi, "vegetarian" kelimesinin ilk ve son harfleri birleştirilerek seçilmiştir. Veganizm yada veganlık, şu anda her türlü hayvan sömürüsünü ve zulmünü yiyecek, giyecek veya başka herhangi bir amaçla dışlamaya çalışan bir yaşam biçimi olarak tanımlanmaktadır.

Veganlık, tüm hayvansal ürünleri dışlayan ve mümkün olduğunca hayvanların sömürülmesini sınırlamaya çalışan bir yaşam tarzıdır. Veganlık kavramı beslenmenin ötesinde bir kavramdır. Veganlar, hayvanlar üzerinde test edilen tüm kişisel ve ev ürünlerinin kullanımından da kaçınır ve deri, kürk ve yün gibi tüm hayvansal kaynaklı, gıda dışı ürünleri satın almaz ve kullanmazlar.

İnsanların büyük bir kısmı tarafından halen vejetaryenlik ile karıştırılan veganlık yalnızca bir beslenme biçimi değildir. Veganlık, insan, hayvan ve doğa ilişkisini adalet ve eşitlik ile birlikte ele alan, derin bir felsefi temeli olan bir kavram ve yaşam biçimidir.

Vegan felsefe, hayvan özgürlüğünü ve özgürleşmesini temel alır ve veganlar; insanın merkezinde olduğu bir dünya görüşüne ve faydacı yaklaşımlara karşı çıkarak tamamen bitki ve meyve bazlı bir diyet ile beslenmeyi, hayvan bazlı veya hayvanlar üzerinde test edilmiş herhangi bir malzeme yada ürün kullanmamayı ve hayvanat bahçeleri, hayvanlı sirkler, deniz parkları, tematik akvaryumlar gibi hayvanların tutsak ve istismar edildiği her türlü eğlence biçimini reddetmeyi, insan dışı canlılara yönelik ahlaki bir sorumluluk olarak görür.