Veganlık Nedir?

Vegan-Vejetaryen

Veganlık Nedir?

Vegan kelimesi yada vegan terimi, 1944 yılında İngiltere'deki Leicester Vejetaryen Derneği'nden ayrılarak Vegan Society'yi oluşturan küçük bir vejeteryan grubu tarafından oluşturulmuştur.

Veganlık Nedir?

Veganlar, Vejetaryenler gibi et tüketiminden kaçınmanın yanı sıra süt, yumurta veya diğer hayvansal ürünleri tüketmemeyi seçtiler. Veganizm şu anda, hayvan sömürüsünün ve zulmünün her türlüsünü yiyecek, giyecek veya başka herhangi bir amaçla dışlamaya çalışan bir yaşam biçimi olarak tanımlanmaktadır.

Özetlemek gerekirse Veganlık, tüm hayvansal ürünleri dışlayan ve mümkün olduğunca hayvanların sömürülmesini sınırlamaya çalışan bir yaşam tarzıdır. Bu yaşam tarzını hayatının her alanına yansıtan ve bu şekilde yaşayan kişilerede vegan denir.

Çok daha detaylı ve anlamlı bir diğer açıklama olarak Veganlık, hayvanların gıda, giyim ya da başka amaçlarla maruz kaldıkları sömürü ve zulmün her türlüsünden pratikte uygulanabilecek en üst düzeyde kaçınan ve buna ek olarak insanların, hayvanların ve çevrenin yararına, hayvan kullanımı içermeyen alternatiflerin geliştirilmesini ve kullanımını destekleyen felsefe ve yaşam biçimidir. Beslenme söz konusu olduğunda, hayvanlardan tamamen veya kısmi olarak elde edilen ürünlerin reddedilmesini ifade eder.

Veganlık hayvanlar alemine dair sömürü ve zulmün tüm biçimlerini dışlamanın, yaşamı gözetmenin ve sürdürülebilir hale getirmenin yoludur. Et, balık, kümes hayvanı, yumurta, bal, hayvansal süt ve türevlerini dışlayıp bitkiler aleminin ürünleriyle yaşamayı ve tamamen ya da kısmen hayvanlardan üretilen tüm ticari malların alternatiflerini kullanmak şeklinde pratiğe dökülür.

Vegan yaşamı benimsemenin birçok yolu bulunur. Yine de tüm veganların ortak bir özelliği, et (balık, kabuklu deniz ürünleri ve böcekler dahil), süt ürünleri, yumurta ve bal gibi tüm hayvansal gıdalardan kaçınmanın yanı sıra hayvansal kaynaklı malzemelerden, hayvanlar üzerinde test edilen ürünlerden ve hayvanları eğlence için kullanan yerlerden kaçınmalarıdır.