Vegan Sertifikası Nedir?

Vegan Sertifikası Nedir?

Vegan sertifikası, vegan bireyler için, yani hayvanlardan gelen hiçbir ürünü tüketmeyen ve günlük rutinlerinde hayvansal ürünleri (içecek, yiyecek, kozmetik, kıyafet vb.) kullanmaktan kaçınan kişiler için uygun olan ürünlerin tarafsız, bağımsız ve akredite bir laboratuvar tarafından, vegan kriterlerine uygunluk için test edilip onaylandıktan sonra aldıkları sertifikadır.

Vegan Sertifikası Nedir?

Vegan yaşam biçimini benimsemiş bireylerin satın alma kararları daha katı, düşünceli ve bilinçlidir. Her geçen gün, veganlık dünya çapında yayılıyor ve bu tüketiciler, vegan sertifika işaretine sahip bitki bazlı vegan ürünler arıyor. Vegan bireyler, sadece yiyecek ve içecek değil, tüm günlük kullanım ürünlerinin vegan olması konusunda katıdırlar. Bu ürünler kozmetik, temiz ürünleri, deterjanlar, tekstil ürünleri, mobilya vb. gibi bir insan hayatında gerekli olan herşeyi kapsamaktadır.

Herhangi bir üretici ürünün % 100 vegan olduğunu iddia edebilir, ancak bu iddia bilinçli bir vegan tüketici için hiçbirşey ifade etmez. Vegan tüketici son derece bilinçlidir ve her ürünün içeriğini araştırır ve vegan standartlarına uygun olduğuna emin olduğu ürünü tercih eder. Ancak çoğu ürün içeriği, üretim şekli, kaynakların nerelerden elde edildiği, tedarik zincirinde vegan standartlarına uygun olmayan bir durum olup olmadığı konusunda şeffaf değildir ve bu standartları denetleyen bir mekanizma olmadığı için vegan tüketici vegan sertifikasına sahip, vegan etiketli ürünleri tercih eder.

Vegan sertifikasına sahip etiketli bir ürün, üreticinin kendisini farklı şekillerde kanıtlamasına gerek kalmadan, vegan tüketici için güven oluşturur. Böyle hem üretici daha güvenilir bir marka algısı oluşturur, hem de tüketici için ilk tercih sebebi konumuna gelir.

Vegan sertifikalı ürün sadece vegan tüketici hedef almaz, vegan olmasa bile doğayı, ekosistemi, canlı yaşamını, sürdürebilirliği önemseyen her bilinçli tüketici için tercih sebebidir.