Vejetaryen ve Vegan Arasında Ne Fark Vardır?

Vejetaryen ve Vegan Arasında Ne Fark Vardır?

Bir bakıma vegan kavramı ve vegan diyeti, vejetaryen diyeti ve kavramından türetilmiştir. Veganlık, vejetaryenliğin daha katı biçimde uygulanan bir alt kategorisi diyebiliriz. Ancak veganlık ve vejetaryenlik arasında bazı keskin farklar vardır. Örneğin vejetaryen bireylerin büyük çoğunluğu bal, süt ve süt ürünleri, yumurta gibi ürünleri tüketmekten çekinmezken, veganlar bu ürünleri asla tüketmezler.

Vejetaryen ve Vegan Arasında Ne Fark Vardır?

Vejetaryen diyetin pek çok farklı türleri ve tüm bu türlerin farklı uygulamaları bulunur. Vejetaryenlik olarak bahsedilen kavram aslında pek çok vejetaryen için bir beslenme biçiminden çok daha fazlasıdır.

Çoğu insan tarafından basite indirgenerek, et yenmeyen bir çeşit diyet olarak anlaşılsada, aslında vejetaryenliğin temel meselesi canlı yaşamı ve sürdürülebilirliktir. Vejetaryenlik her canlının yaşamını kutsal kabul eder ve pek çok alternatif besin kaynağı varken bu canlıların sadece beslenme gibi bir maç için öldürülmesine karşı çıkar.

Veganlar, vejetaryenliğin kriterlerini bir kademe daha ileri taşıyarak, sadece hayvansal gıda olmayan beslenme düzenini benimsemekle kalmaz, hayatlarının tüm evrelerinde hayvansal zulme karşı net bir tutuma sahiptirler. Hayvan yan ürünü içeren bileşenler, canlıların üretiminin herhangi bir aşamasına dahil olduğu tekstil, aksesuar, kozmetik vb. ürünler, hayvanat bahçeleri ve benzer aquapark projeleri dahil olmak üzere hepsi veganlığın karşısında durduğu şeylerdir.

Veganların ve vejetaryenlerın karşı olduğu ürünler ve onların üretim aşamaları denetime tabi olmadıklarından dolayı her iki grubun bilinçli tüketicisi çok zor bir durumun içinde bulunmaktadır. Tüketecekleri gıdaların hayvanal ürün ve yan ürünlerden uzak olup olmadıklarını öğrenmek isteyen bu insanlar için vegan ve vejetaryen sertifikalar adete bir kurtuluş olmuştur.

V-Mark Vegan Vejetaryen sertifikası ve logosuda bu konuda hem üreticilere hem de tüketicilere yol gösterici ve bilinçlendirici bir oluşum olarak ön plana çıkmaktadır.